Отинійська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Охорона першоцвітів.

Дата: 26.03.2024 11:47
Кількість переглядів: 68

Рослини первоцвіти – перші вісники та символи весни, які першими зацвітають і дарують людям свою тендітну красу. Розпускання цих квітів  відбувається ще до появи листків на деревах. У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне, квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Більшість з цих рослин занесена до Червоної книги України, знищення яких може спричинити зменшення біорізноманіття та порушити природну рівновагу.

Серед червонокнижних первоцвітів на Івано-Франківщині зростають: підсніжник звичайний, шафран Гейфелів, цибуля ведмежа, сон-трава велика, сон-трава чорніюча. Дуже рідкісними є первоцвіт звичайний, зубниця залозиста, що занесені до списку рідкісних рослин Івано-Франківської області.

Охорона ранньоквітучих об'єктів рослинного світу, зокрема тих, що занесені до Червоної книги України є одним з першочергових завдань для збереження біологічного різноманіття екосистем країни.

Відповідно до вимог законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», доручення Державної екологічної інспекції України від 08.02.2024 № 173 «Про посилення заходів щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу» наголошуємо щодо збереження ранньоквітучих рослин-первоцвітів та недопущення їх зникнення в місцях зростання, а також запобігання їх самовільного використання, в тому числі в комерційних цілях (торгівля).

Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області, Державною екологічною інспекцією Карпатського округу, інспекторами з благоустрою та активістами проводяться рейдові перевірки, спрямовані на припинення збору, перевезення і заборону торгівлі на ринках та поза їх межами ранньоквітучими об’єктами рослинного світу, занесеними до Червоної книги України та інших природоохоронних списків.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної Книги України становить від 49 до 62 грн за одну рослину.

Відповідно до статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення для порушників порядку придбання та збуту об’єктів рослинного світу передбачено штраф у розмірі від 510 до 1700 гривень з подальшою конфіскацією рослин. Якщо ж об’єктом порушення стануть рослини, які перебували в межах територій природно-заповідного фонду, або занесені до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, розмір штрафних санкцій становитиме від 1700 до 3655 гривень.

Первоцвіти прекрасні але тільки в їх природному середовищі, зрізані квіти матимуть свіжий вигляд лише декілька днів, а потім відправляться на смітник. Тому краще вирушайте на прогулянки до найближчих парків, лісів, в компанії рідних та друзів, насолоджуйтесь красою і отримуйте естетичне задоволення від можливості побачити цілісну картину рослинного світу в природному стані.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора