Отинійська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Рекомендації щодо догляду за криницею після стабілізації рівня води

Дата: 11.07.2023 08:51
Кількість переглядів: 136

Фото без опису

Як доглядати за криницею?

Заходи з очищення криниць для покращення якості води включають в себе очистку, промивку і дезінфекцію.

Дезінфекція колодязів, включає:

– попередню дезінфекцію;

– очищення колодязя;

– повторну дезінфекцію.

Попередня дезінфекція криниці.

Перед дезінфекцією розраховують обсяг води  (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10% -й освітлений розчин хлорного вапна. Для цього 0,5 кг хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають 10 літрів води. Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозорий вміст. На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода у колодязі холодна  (+4  град.C – +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують вдвічі. Воду добре перемішують протягом 15 – 20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5- – 2 години. Для дезінфекції можна використовувати і інші середники, які дозволені для цієї мети.

Очищення криниці.

Очищення проводиться через 1,5-2 години після попередньої дезінфекції. Колодязь повністю звільняють від води, очищають від можливих в ньому сторонніх предметів і накопичення мулу. Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень. Стінки при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують 5% -ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л / м2.

Перед тим як людина спускається у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там вуглекислий газ , для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку.

Повторна дезінфекція.

Після очищення, ремонту та дезінфекції  приступають до повторної дезінфекції.

Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезинфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування. Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс»-8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб. м (1000 л). З розрахунку на 1 колодязь об’ємом 7 куб м (7000 л) – 35 таблеток.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно – за запахом.

При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 – 0,3 частини початкової кількості дезинфікуючого препарату і витримують ще 3 – 4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору), проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводиться лабораторно. І лише після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових цілей.

При використанні іншого дезінфікуючого засобу, необхідно користуватися інструкцією щодо застосуванню цього препарату.

Також інформую, що нашим відділом проводиться як мікробіологічний так і хімічний аналізи води.

Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Дмитро АНДРУШКО


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора