Отинійська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання для людей і тварин

Дата: 14.06.2023 13:44
Кількість переглядів: 62

Фото без опису

Лептоспіроз – найбільш розповсюджений зооноз у світі. Ним хворіють не тільки люди, а й тварини, дикі гризуни і м’ясоїдні.

Хвороба проявляється гарячкою, жовтяницею, атонією кишечника, гемоглобінурією, анемією, некрозами слизових оболонок і шкіри.

Перші ознаки захворювання у людей проявляються через 7-14 днів після зараження. Початок хвороби гострий, навіть раптовий. З’являється сильний озноб, температура швидко піднімається до 39-40 0C.

Початок лептоспірозу нагадує грип, через що може бути несвоєчасне встановлення правильного діагнозу. Пізніше з’являються сильні болі у м’язах, висипання на шкірі, гіперемія очей.

У період розпалу хвороби з’являються симптоми ураження печінки, нирок, нервової системи тощо.

Лікування лептоспірозу комплексне, з обов’язковим призначенням специфічних антибіотиків.

Джерелом зараження людини можуть бути перехворілі тварини – лептоспіроносії, факторами передачі інфекції – пасовища, водопої, корми, мишовидні гризуни.

Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів.

Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті із інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі і слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання.

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.

Лептоспіроз у тварин  зазвичай перебігає без клінічних ознак та в легкій формі, тому хворі тварини не гинуть, але залишаються носіями інфекції.

Свійські тварини можуть виділяти збудника із сечею від декількох місяців до декількох років, а дикі гризуни виділяють лептоспіри із сечею все життя.

Профілактика лептоспірозу включає боротьбу із гризунами, вакцинацію сприйнятливих тварин, роботу у захисному одязі.

Згідно Закону України «Про заходи профілактики та оздоровлення тварин від лептоспірозу», спеціалісти ветеринарної медицини проводять клінічний огляд тварин з вимірюванням температури тіла у підозрілих на захворювання. Хворих і підозрілих на захворювання тварин ізолюють, лікують гіперімунною сироваткою згідно з настановою по застосуванню і антибіотиками. Лікування у тварин повинно проводитись під наглядом ветеринарного лікаря.

Профілактика лептоспірозу у домашніх тварин полягає у своєчасному застосуванні вакцин до складу яких виробники включили інактивовані культури лепто спір. Такі вакцини краще використовувати з двомісячного віку та впродовж життя тварини згідно настанови по застосуванню.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора