Отинійська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Шкідники та хвороби озимого ріпаку

Дата: 22.03.2023 10:09
Кількість переглядів: 97

Фото без опису

Погодні умови березня з підвищенням температурного режиму сприяли пробудженню та заселенню посівів озимого ріпаку шкідниками.

Під час проведення фітосанітарного моніторингу посівів озимого ріпаку в Галицькій, Рогатинській територіальній громаді, спостерігається початок виходу та розселення жуків ріпакового стеблового та капустяного стеблового прихованохоботників.

За t > +6°С імаго прихованохоботника починають з’являтись з місць зимівлі (масово вилітають за t+9-12°С) та заселяють посіви ріпаку. Коли впродовж 7-10 днів максимальна денна температура > +9°С, самки відкладають яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку.

 Вони прогризають у черешках і товстих жилках ріпаку  епідерміс, а потім виїдають м’якуш у вигляді невеликих камер, навколо яких розростається тканина і утворюються здуття - «бородавки». Самки відкладають по 3-4 яйця в середню жилку листка, рідше в черешок і стебло. Плодючість - 40-60 яєць. Личинки, які відроджуються через 4-7 діб, прогризають хід у черешок листка, а потім переміщуються в середині стебла донизу, іноді до кореневої шийки. На великих листках розвиток личинки завершується у черешку, без переходу в стебло. Ходи личинок добре помітні у вигляді коричневих смужок, які просвічуються. В одному листку може розвиватися 15-20 личинок. Личинка може  мігрувати стеблом, пошкоджуючи провідні судини і спричиняючи його розтріскування (якщо доходить до точки росту - можливе випадіння рослин).

Заселення площ озимого ріпаку починається з країв і поступово поширюється на всю площу. Відчуваючи загрозу, жук спадає із рослини ріпаку, завмирає, тому його трудно знайти на посівах без застосування методу косіння сачком. Моніторинг також проводять за допомогою жовтих клейових пасток (чашок). Поріг шкодочинності, при досягненні якого розпочинають захисні обприскування, для капустяного та ріпакового стеблових прихованохоботників – 2-4 жуків на 25 рослин ріпаку, або 10 жуків на жовту пастку протягом 3 днів.

Повсюдно продовжується розвиток фітопатогенів озимого ріпаку: листя культури уражено пероноспорозом, альтернаріозом. Уражене з осені хворобами листя нижнього ярусу поступово відмирає.

У господарствах, де вирощують озимий ріпак, необхідно обов’язково обстежити посіви щодо заселення зазначеними шкідниками і хворобами, а при перевищенні порогів шкодочинності - провести крайові або суцільні обробки препаратами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Обприскують за середньодобової температури вище 6°С, важливо це зробити до початку яйцекладки. В умовах холодної і довгої весни обприскати посіви повторно.

Обробки пестицидами проводять в тиху безвітряну погоду в ранкові та вечірні години.

Не менше як за три доби, про час та місце проведення обприскувань обов’язково попереджують голів сільських і селищних рад, населення та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.

При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загально прийнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора