Вакцинація на часі попри війну. Чому це важливо?
Вакцинація на часі попри війну. Чому це важливо?
В Україну прийшла зима, а разом з нею почався сезон гострих респіраторних інфекцій. Надійним способом захиститися від хвороби та важкого її перебігу є вакцинація. Йдеться не тільки про грип та коронавірус, а й інші інфекційні хвороби від яких слід щепитись дітям і дорослим.Традиційно Україна має досить низькі показники вакцинації і повномасштабна війна тільки погіршила результат. Через бойові дії охоплення вакцинацією менші, українці не дотримуються маскового режиму, тому ризики захворюваності на інфекційні хвороби значно зростають.
Більшість важливих щеплень роблять у дитинстві, але дорослим теж не слід забувати про вакцинацію. Так, в дорослому віці щеплення від дифтерії й правця потрібно повторювати кожні десять років. Також варто звернути увагу на вакцинацію від пневмокока, грипу, гепатиту В, і звісно, проти COVID-19.
Через повномасштабну війну українці дещо забули про коронавірус, але лікарі наполягають — загроза захворіти нікуди не зникла. Усім дорослим варто отримати захист від COVID-19. Якщо є можливість безпечно дістатися до місця, де роблять щеплення від COVID, відкладати не варто.
Вакцинація від грипу не входить до Календаря щеплень і не є обов’язковою, але рекомендовано не нехтувати додатковим захистом. Щеплення від грипу є безкоштовним для груп ризику: медиків, вагітних, людей похилого віку, Решта українців за бажання може купити вакцину від грипу самостійно. В аптеках можна знайти препарати Ждісі Флю (Південна Корея) та Ваксігрип Тетра (Франція).
В Україні періодично відбуваються спалахи кору, останній був зафіксований два роки тому, Важливо знати, що дорослі, так само як і діти, можуть захворіти на кір, що має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Якщо є сумніви, чи хворіли ви в дитинстві на кір, або чи були вакциновані від кору, варто зробити щеплення принаймні однією дозою вакцини. Загальна схема імунізації передбачає введення двох доз вакцини від кору, паротиту та краснухи із мінімальним інтервалом 28 днів.
Також усім дорослим рекомендую перевірити, коли було останнє щеплення від дифтерії і правця. Ревакцинація відбувається кожні 10 років — упродовж всього життя. Щеплення дорослим роблять вакциною зі зменшеним вмістом антигену АДП-М, що закуповується державою і надається безоплатно. За щепленням можна звернутися до свого сімейного лікаря або у найближчий медичний заклад. Наголошую, що в умовах скупчення і переміщення великої кількості людей зростає ризик розповсюдження небезпечних інфекцій, включно з дифтерією. В умовах війни ризик отримати травми збільшується: зростає загроза правцю, який передається при потраплянні до рани забрудненого ґрунту, через травмування гострими предметами або уламками.
Олексій Косько, завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань