Отинійська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Медична допомога для вимушених переселенців: що потрібно знати?

Дата: 25.07.2022 09:27
Кількість переглядів: 250

Фото без опису

Як переселенцям скористатися безоплатно меддопомогою, отримати консультації лікарів або психологів онлайн.

Повномасштабна війна змусила покинути свої домівки понад 8 млн українців. Кожен із них має гарантоване право отримати належну медичну допомогу. Як це зробити в нових реаліях? Розповідають партнери комунікаційної кампанії «Гарантовано!».

За чотири місяці повномасштабної війни медична система України цілком адаптувалася до нового порядку денного. Хоча навантаження на заклади охорони здоров'я (особливо у західних регіонах країни) зросло, кожен пацієнт може отримати необхідну допомогу.

Як скористатися нею безоплатно, отримати консультації лікарів або психологів онлайн, захистити свої права на доступ до Програми медичних гарантій розповідає комунікаційна кампанія «Гарантовано!» у межах Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

До неї долучилися ГО «Інтерньюз-Україна», БФ «Пацієнти України», Міністерство охорони здоров'я України, ГО «Ліки Контроль», ГО «Діа-Дзен», ГО «Афіна. Жінки проти раку», Ініціативна група Just save life, ГО «Всеукраїнська асоціація кришталевих людей», БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Під час війни всі партнери перелаштували свою діяльність до викликів воєнного часу, допомагають пацієнтам з інформуванням, пошуком лікарів, забезпеченням ліками та медпослугами, надають консультації тощо.

Так, БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» ще до повномасштабної війни інформувала українців щодо правил і можливостей отримання безоплатного лікування. Після 24 лютого 2022 р. її команда розпочала евакуацію людей із регіонів активних бойових дій і надає соціальний супровід тимчасово переміщеним особам.

«Ми інформуємо всіх внутрішньо переміщених осіб щодо можливостей Програми медичних гарантій. Хоча люди приходять до нас по гуманітарну допомогу, та наші соціальні працівники консультують їх і щодо можливостей лікування, отримання медичної допомоги, підписання декларацій тощо. Крім цього, ми допомагаємо ВПО захистити свої права на безоплатну медичну допомогу», — розповідає голова правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.

Безоплатно отримати якісні, ефективні ліки та медичні послуги кожному пацієнту під час війни допомагає й ГО «Ліки Контроль».

«Найчастіше пацієнти запитують, як лікуватися не за місцем “прописки”. Часто до війни вони просто купували ліки в аптеці й не знали про можливості безоплатного лікування. У зв'язку з війною багато людей втратили своє майно, і тепер дізнаються про можливості безоплатного лікування, державні програми, можливість отримати препарати в “Доступних ліках” чи лікуватися за Програмою медичних гарантій», — розповідає голова правління ГО «Ліки Контроль» Наталія Гуран.

Забезпечити всіх громадян, які стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО), якісним і повноцінним медичним обслуговуванням — один із пріоритетів Міністерства охорони здоров'я. Саме тому ВПО мають спрощений доступ до первинної медичної допомоги.

Фото без опису

Якщо пацієнту вдалося зберегти зв'язок із сімейним лікарем після виїзду до іншого регіону України, деякі питання можна вирішити дистанційно. Зокрема, отримати:

 • консультацію лікаря;
 • електронний рецепт за програмою «Доступні ліки» та на інсулін;
 • електронне направлення до лікаря-спеціаліста.

Якщо сконтактувати із сімейним лікарем неможливо, пацієнт може звернутися до найближчого медичного закладу, який надає первинну медичну допомогу (у цьому допоможе контакт-центр Національної служби здоров'я України 16-77). Укладати нову декларацію не потрібно.

Звернення до лікаря первинної медичної ланки гарантує пацієнту:

 • динамічне спостереження за станом здоров’я, діагностику та лікування захворювання;
 • базові тести й аналізи;
 • направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
 • паліативну допомогу (яка забезпечує максимально можливу якість життя пацієнтів із невиліковними хворобами та членів їхніх родин);
 • рецепти на «Доступні ліки», а також на інсулін, якщо це повторний рецепт;
 • щеплення відповідно до календаря вакцинації.

«Ми розповідаємо людям, як на практиці скористатися своїми правами та лікуватися дійсно безоплатно, особливо, коли вони були вимушені змінити місце проживання, часто не мають зв’язку зі своїм сімейним лікарем і попередніх медичних записів», — каже голова правління ГО «Ліки Контроль» Наталія Гуран.

Для цього ГО «Ліки Контроль» має особистих електронних помічників, які оновлюються щодня:

сайт https://likicontrol.com.ua/ та мобільний застосунок Ліки Контроль допомагають розібратися у назвах і речовинах ліків, а також у дозуванні;

чат-бот «Спитай Гриця» допомагає знайти аптеку, в якій пацієнт може отримати медичні препарати за програмою «Доступні ліки»;

Telegram і Viber чат-бот «Лікуйся» зорієнтує і допоможе лікуватися дійсно безоплатно пацієнткам із раком молочної залози.

Важливо, що Програма медичних гарантій під час війни працює у повному обсязі. Вона забезпечує пацієнтів (серед них і ВПО) безоплатною медичною допомогою та ліками. Не зазнали жодних змін фінансування Програми та 38 пакетів допомоги, серед яких:

 • лікування інсульту й інфаркту;
 • дослідження для раннього виявлення онкології;
 • медична допомога породіллям;
 • медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках та ін.

Так само продовжує працювати програма «Доступні ліки». Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати лікарські засоби безоплатно або з невеликою доплатою. Усі 47 препаратів інсуліну, які входять до програми реімбурсації (їхню вартість повністю або частково компенсує держава — авт.), під час війни можна отримувати безоплатно.

Такою можливістю скористалася Світлана з Харкова, яка через війну вимушено переїхала до Коломиї Івано-Франківської області.

«Коли помітила, що мої показники погіршуються, написала своїй лікарці з Харкова. Вона порадила звернутися до місцевої поліклініки», — розповідає жінка.

До медзакладу Світлана прийшла «на удачу» й потрапила до ендокринолога.

«Мене прийняли без жодних проблем. Лікарка перевела мене на інший вид інсуліну, виписала електронний рецепт, і я безоплатно отримала свої нові ліки в аптеці. Маю сказати, що за мирних часів за цей препарат довелося б доплачувати», — ділиться досвідом Світлана.

Усю необхідну інформацію щодо медичних послуг під час війни також надає контакт-центр Міністерства охорони здоров’я 0-800-60-20-19, який у період воєнного стану надає ще й безоплатні медичні консультації.

Крім того, також можна безоплатно проконсультуватися на «гарячій лінії» БФ «Пацієнти України»: «Номер здоров’я» (096) 2-888-003, (095) 2-888-005. Працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00.

За інформацією Івано-Франківської обласної державної адміністрації


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора