Звернення Уповноваженого із захисту державної мови

Дата: 27.04.2022 13:40

Звернення Уповноваженого із захисту державної мови

Триває героїчна війна українського народу проти російських терористів за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Зважаючи на масовість військових злочинів проти мирного населення, антиукраїнський характер дій російської федерації на тимчасово окупованих нею територіях, можна стверджувати, що головна мета ворога - геноцид проти громадян України та ліквідація української державності.

Саме тому питання належного функціонування державної мови, яка є визначальним чинником нашої ідентичності, базовим складником української нації, інструментом об’єднання українського суспільства, засобом зміцнення державної єдності та територіальної цілісності України, її незалежної державності і національної безпеки, набуває в умовах воєнного стану ключового значення.

Пунктом 13.9 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" за №1-р/2021 від 14 липня 2021 року визначено наступне. “Виходячи з об’єктивного стану, в якому натепер перебуває Україна у зв’язку з військовою агресією з боку Російської Федерації й використанням нею "мовного питання" як одного з інструментів своєї геополітичної експансії, Конституційний Суд України наголошує, що загроза українській мові рівносильно є загрозою національній безпеці України”.

Відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” статус української мови як єдиної державної передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Українська як єдина державна виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також фактором єдності і національної безпеки країни. Практична реалізація положень закону, особливо в умовах воєнного стану, є критично важливою для забезпечення стійкості держави, місцевих громад, згуртованості українського народу у протидії ворогові.

Як Уповноважений із захисту державної мови можу констатувати, що в умовах війни ігнорування вимог законодавства щодо обов’язкового застосування державної мови з боку органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, вкрай негативно сприймається громадянським суспільством та окремими громадянами України, які стали на захист держави та усвідомлюють значення української мови для майбутнього України.

Зважаючи на масштаби загроз для безпеки держави, звертаюся до керівників та посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності із закликом вжити додаткових заходів для забезпечення неухильного дотримання вимог законодавства про державну мову, обов’язкового спілкування посадовими особами державною мовою під час виконання ними службових обов’язків на всій території України у сферах суспільного життя, а також на міжнародному рівні, під час здійснення посадовими та службовими особами представницьких функцій; застосовувати українську мову відповідно до вимог українського правопису та інших стандартів мови; запобігати вульгаризації мови та її змішуванню з іншими мовами; поширювати знання про українську мову та її роль у розвитку культури; сприяти вивченню української мови за кордоном; сприяти в задоволенні мовних потреб закордонних українців і громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за межами України тощо (стаття 3 Закону).

Рекомендації - на сайті Уповноваженого із захисту державної мови: