Про антибіотики
До Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, який щорічно відзначається з 18 до 24 листопада хочеться ще раз нагадати про одну із основних проблем, що постала зараз перед медициною. Вона виникла у зв’язку з неконтрольованим, масовим, неправильним, безпричинним використанням антибіотиків.
Антибіотики винайдено майже 100 років назад. Тоді їх називали чудо-ліками. За час використання антибіотиків врятовано мільйони життів. Проте, поступово ефективність їх дії знижувалася, а від цього лікарі змушені підвищувати їх дозу або використовувати новіші. З часом і до нових антибіотиків бактерії вироблять стійкість або, так звану, резистентність.
Хтось приймає антибіотики без призначення лікаря, хтось не дотримується рекомендацій та припиняє приймати їх на свій розсуд. Це викликає таке явище, як антибіотикорезистентність. Чим це загрожує людству? За даними експертів вже у 2050 році антибіотикорезистентність може забрати до 10 мільйонів життів щороку. Це означає, що ми можемо побачити як помирають від пневмонії чи іншої бактеріальної хвороби наші онуки.
Для того, щоб уникнути резистентності, виконуйте призначення лікаря та дотримуйтесь таких правил:
- Не використовуйте антибіотики для лікування вірусних інфекцій.
- Не займайтесь самолікуванням – приймайте антибіотики виключно за призначенням лікаря.
- Дотримуйтесь режиму прийому препаратів.
- Завершіть повний курс лікування, навіть, якщо раніше почуваєте себе краще.
- Ніколи не приймайте антибіотики, які були призначені при попередній хворобі або іншій особі при подібних проявах.
Бережіть себе і своїх близьких!
Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Дмитро Андрушко