Небезпека від зоонозів.
Хвороби, що є спільними для тварин і людей називають зоонозами. За прогнозами спеціалістів у майбутньому ці хвороби будуть створювати для людини особливу загрозу. В теперішній час біля 75% всіх інфекційних хвороб мають тваринне походження. Досить відомими із них є туберкульоз, сальмонельоз, правець, сибірська виразка, лептоспіроз, чума, сказ. Інші є маловідомими у нас - це бруцельоз, токсоплазмоз, лейшманіоз, туляремія, рикетсіози, геморагічні лихоманки, вірусний енцефаліт, меліоїдоз, сап та багато інших. Тварини є основним природнім резервуаром для збудників цих хвороб. Для окремих інфекцій цієї групи (сказ, правець, хвороба Лайма, лептоспіроз) – людина є крайньою у епідемічному ланцюгу, а значить від хворої людини до іншої - хвороба не передається.
Заразитися зоонозами можна практично всіма відомими способами: через інфіковані харчові продукти, воду, комах та й навіть через прямий чи непрямий контакт з хворою твариною через інфіковані предмети.
Для попередження цієї групи хвороб потрібно:
- Не використовувати харчові продукти та воду невідомого походження, навіть, коли їхні органолептичні властивості не викликають сумнівів.
- Руки, поверхні та посуд, що контактують з харчовими продуктами повинні бути чистими.
- Дотримуйтесь умов та термінів зберігання сировини та готових страв. Сировина та готові страви повинні зберігатись окремо.
- Слідкуйте за станом здоров’я (апетит, зміна поведінки і т.д.) домашніх тварин та уникайте контакту з дикими.
- Забезпечте профілактичні щеплення, періодичну обробку та лікування домашніх і свійських тварин.
- Проводьте вчасно профілактичні щеплення за віком собі та пропонуйте знайомим, а також рекомендовані щеплення при відвідуванні ендемічних регіонів нашої країни чи світу.
Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Дмитро Андрушко